Atlassian gol solition partner logo
altassian logo
awards logo

Atlassian gold Partner logo mobile

altassian logo mobile

awards logo mobile

Proje Yönetimi

Proje yönetimi çözümüyle daha çok değil, daha akıllı çalışın...

Bir projeyi yönetmenin stresini hissetmek alışılmadık bir durum değil, Büyük ya da küçük, zorlu bir proje sizi duygusal (ve belki de fiziksel olarak) yaralı bırakabilir.

Başlamak, bir projenin en önemli adımıdır. İyi bir proje başlangıcı, herkesin satın alınmasını, hedefleri anlamasını ve gerçekleştirmeye hazır olmasını sağlar. Bir proje yöneticisi olarak, hatırlanması gereken harika bir kısaltma CESARETLENDİRME’dir. Bir projeyi "cesaretlendirmenin" ekibinizin başlamasına ve ilerlemesine nasıl yardımcı olabileceğini görün.

Son projenin tamamlanması, tahmin edilenden daha mı zordu yoksa bütçeyi mi aştı? Zaman çizelgelerinde geride miydiniz yoksa ekip işbirliği olması gerektiği kadar iyi değil miydi? Ya da her şey harika gitti, ancak başarıyı nasıl kopyalayacağınızı çözemiyor musunuz?

CESARETLENDİRME ile başlayın

Proje yönetimi çözümleri, ekibinizin baştan ilerlemeye ve sonuçlandırmaya kadar bir projenin zirvesinde kalmasına nasıl yardımcı olabileceğini öğretir. Proje yönetimi projesi, işlemdeki talepleriniz için bir iş akışı sunarak daha büyük öğeler üzerinde çalışmanıza olanak tanıyan daha sağlam bir iş akışı sunar. Bu, bir görev üzerinde çalışmaya başlamanıza ve tamamlanana kadar üzerinde çalışmaya devam etmenize olanak tanır. Dahili raporlamaları, kontrol panelinizi ve aramalarınıza göre özel filtreleri kullanarak Jira Core'da çalışmanızı takip edebilirsiniz.


Dinlemek
Ekibinizin ilk fikirlerini ve endişelerini dinlemek için zaman ayırın. Proje yönetimi yazılımı, ekibinizin fikirleri ve araştırmalarını paylaşmasını ve işbirliği yapmasını kolaylaştırır.
Teşvik etmek
Proje yöneticileri, katılımı teşvik etmeli ve başlangıçta çekimser hissedenlerin bakış açıları toplamalıdır. Görev yönetimi yazılımınızdaki “inline comments(satır içi yorumlar)” aracılığıyla konuşmayı teşvik edin. Ekibinizin uzmanlığı doğrultusunda istediğiniz belirli alanları belirtin ve geri bildirimden gelen yorumları çözümleyin.
Uyarmak
Profesyonel proje yöneticileri, yanlış bir hizalama olduğunda ekibi uyarır. Birisi kritik bilgileri kaçırıyorsa, hedefleri net değilse veya engelleyici bir durum varsa, ilgilenmeleri gereken bir şeyi bilmelerini sağlamak için mentions özelliğini kullanın. Proje yönetimi yazılımı, doğru kişilerin doğru zamanda dahil olmasını sağlamanın harika bir yoludur.
Kayıt
Bir proje için tek bir doğruluk kaynağı size (ve herkese) zaman kazandıracaktır. Confluence gibi online proje yönetimi araçları, projenizin tüm önemli ayrıntılarını - toplantı notlarını, ürün gereksinim belgelerini, araştırmalarını, proje kapsamını, milestone’larını ve aradaki her şeyi kaydetmenize ve düzenlemenize olanak tanır.
Geçiş
Ekibinizi mümkün olan en kısa sürede projeye hazırlayın ve çalıştırın. JIRA Core ve Confluence gibi çevrimiçi görev yönetimi çözümleri, görevleri atamanıza, ilerletmenize ve izlemeye kolayca geçişleri sağlamanıza olanak tanır.

İşletim ve takip için proje yönetimi yazılımını kullanma

Proje yönetimi yazılımı, görevler atamanıza izin verir ve sizin ve ekibinizin son tarihler ve durumlar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Görevler kişilere atanmış olsa da, geri bildirim sağlamak ve onayları yönetmek için bütün bir ekibin işbirliği gerekir. Gecikmeleri önlemek ve projeleri zamanında teslim etmek için JIRA Core gibi bir proje yönetim aracı kullanın.


JIRA projelerin izlenmesine nasıl yardımcı olur?

Proje yönetimi yazılımında projeleri ve görevleri yönetmek bir iş akışıyla başlar. İş akışları sürecinizi tanımlar ve ekibinizin görevleri izlemesini sağlar. Sürecinizi görselleştirin, böylece ekibiniz projelerin ve görevlerin nasıl ilerlediğini bilir. İşte ekibinizin JIRA Core'da izleyebileceği bir iş akışı örneği.


JIRA Core'daki her görev, tek bir yerde ilgili tüm proje ve görev ayrıntılarına sahiptir: hangi ekip üyesinin üzerinde çalıştığı, işbirliğine dayalı yorumlar, geri bildirimler ve son teslim tarihleri. Sonuç olarak, her ekip üyesi tüm proje üzerinde yaptığı işlemler ile görünürlüğe sahiptir.


JIRA Core dashboard'ları ile tüm projenin yüksek seviyeli bir görünümünü elde edebilirsiniz. Proje yöneticileri, projeyi düzenlemek ve işlerin zamanında yapılmasını sağlamak için ihtiyaç duydukları araçlarla donanabilir. JIRA Core gibi proje yönetimi yazılımı, yaptığınız planların gerçekten tamamlanan görevlere ve projelere dönüştüğünden emin olmanıza yardımcı olur.


İş akışı yönetimi

Tanımlanmış iş akışları, herkesin yapacağı çalışmadan tamamlamaya kadar olan adımları bilmesini sağlar, böylece hiçbir görev geride kalmaz.


Görev ayrıntıları

Tüm görev bilgileri ve geri bildirimler izlenir, böylece herkes neler olup bittiğini bilir.

JIRA Core gösterge tabloları ile tüm projenin yüksek seviyeli bir görünümünü elde edebilirsiniz. Böylece proje yöneticileri, projeyi düzenlemek ve işlerin zamanında yapılmasını sağlamak için ihtiyaç duydukları araçlarla donanabilir. JIRA Core gibi proje yönetimi yazılımı, yaptığınız planların gerçekten tamamlanan görevlere ve projelere dönüştüğünden emin olmanıza yardımcı olur.


Raporlama

Tüm bilgilerin tek bir yerde toplanmasıyla, ekipler, projeleri ve görev ilerlemeleri hakkında gerçek anlamda rapor verebilir ve hiçbir çalışmanın kaymamasını sağlayabilir.


Entegrasyon

Confluence ve JIRA, Confluence'de bulunan projenin durumu ve JIRA Core'da bulunan ilerleme durumu ile birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır.


Projenizi tamamlamak

CESARETLENDİRME ile başladınız, işinizi gerçekleştirip takip ettiniz ve sonunda projenizi bitirdiniz. Zor kısım bitti, ancak her şeyi tamamladığınızdan ve proje yönetimi yazılımınızda sakladığınızdan emin olun. Dosyaları, varlıkları ve uygunsa sonuçları birbirine bağlayarak, her şeyin aranabilir olmasını ve gelecekteki ekiplerin çalışmanızı bulmasını ve bunlardan yararlanmasını sağlarsınız.


Jira Proje Yönetim uygulamaları ile kavramsallar ve neler yapabileceğinize dair bazı ipuçları

Workflow
Issue Types Görev ve alt görev. Bir alt görev, bir ana göreve ait olmalıdır.
Issue Fields Özet, Talep türü, Rapor Eden, Ek, Son Tarih, Orijinal Tahmin, Kalan Tahmin, Açıklama, Öncelik, Çözüm ve Etiketler
Resolutions Bitti, Yapmayacak
Priorities Çok Yüksek, Yüksek, Orta, Düşük ve Çok Düşük

Proje yönetiminin ihtiyaçlarınızı karşılayacağını hissediyorsunuz, ancak biraz daha fazlasına ihtiyacınız olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Proje yönetimi projesiyle neler yapabileceğinize dair bazı ipuçları ve püf noktaları için örneklerimizden bazılarına bir göz atın.


Bir aday takibi örneği üzerinden süreci ele alacak olursak;

Use case Aktif hale gelen bir rolün ilan reklamını yapabilirsiniz, web siteniz aracılığıyla ve e-posta yoluyla başvuru almaya başlarsınız.
Hangi projeyle başlamalıyım? Proje Yönetimi – Standart proje yönetimi size "Başlanmadı", "Devam Ediyor" ve "Bitti" statüleriyle bir iş akışı ve bunlara eşlik eden "Görev" ve "Alt görev" türlerini sunar.
Nasıl yapabilirim? Bir rol için başvuran her aday için bir talep oluşturun. Bir talep için bir ek olarak herhangi bir CV ekleyin. İşe alma sürecinize bağlı olarak, aday başarısız olursa, doğrudan “Bitti” statüsüne getirilebilir veya mülakatlar, ek evrak işlerini beklemek gibi başka görevler yapmanız gerekirse, aday “Devam Ediyor” statüye getirilebilir. Başarılı bir adayınız olduğunda, onu “Bitti” statüsüne taşıyın ve başarılı olduklarını belirtmek için bir yorum veya etiket ekleyin.
Nasıl görünecek?
Kolaylaştırabilir miyim? Evet yapabilirsiniz! Jira Core'u e-posta sisteminizle entegre ettiyseniz, iş başvurularıyla ilgili gelen e-postaların otomatik olarak talep olarak oluşturulduğundan emin olabilirsiniz. E-postadaki eşlik eden ekler de göreve ek olarak eklenecektir.
Diğer özelleştirmeler

Jira Core, iş akışınıza uyacak şekilde özelleştirmeler yapmanıza olanak tanır ve talebi her aşamada ilgili kişiye atayabilirsiniz.

Tüm iş başvurularınız için aynı projeyi kullanmak istiyor, ancak bir süre sonra çok fazla açık talep olacağından ve büyüyeceğinden mi endişeleniyorsunuz? Taleplerinize, açık roller için tanımlanmış etiketler atayarak sıralamanıza yardımcı olabilirsiniz. Bu, talepleri kolayca aramanıza ve işe aldığınız rolle ilgili görevleri seçmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca projeye, talepleriniz için bir gruplama gibi bileşenler de ekleyebilirsiniz. Bu bileşene yerleştirilen her talebe otomatik olarak birini atamak için bileşenleri kullanabilirsiniz.

Raporlama

Projeler genellikle tek bir ana çıktı veya hedefi olan, spesifik ve ölçülebilir faaliyetlerden oluşur. Bu durum, işlerin zamanında teslim edilmesini sağlamak için proje raporlamasını daha da kritik hale getirir. Jira Core yerleşik raporlama içerir , ancak aynı zamanda kontrol panelinizi ve etkinlikleri izlemek için aramalarınıza dayalı özel filtreleri de kullanabilirsiniz .


Özet

Proje yönetimi yazılımı, doğru kullanıldığında, projelerinizi zamanında ve minimum miktarda yarayla teslim etmenize yardımcı olabilir. Buna galibiyet diyeceğiz. Confluence ve JIRA Core ile bir şeyleri araştırmak için daha az, bir şeyleri gerçekleştirmek için daha fazla zaman harcarsınız.

Athena'nın uzman teknik kadrosu ve profesyonel hizmetleri ile,
...kurumunuza özel en uygun Atlassian uygulamalarını seçin,
...iş süreçlerinize uyarlayın
...ve kullanmaya hemen başlayın...


Atlassian Referanslarımız