Atlassian gol solition partner logo
altassian logo
awards logo

Atlassian gold Partner logo mobile

altassian logo mobile

awards logo mobile

Portföy Yönetimi

Agile takımlar için proje portföy yönetimi…
PaydaşlarIa ve çalışmakta olduğunuz ekipleri, diğer tüm sekmeleri tutmak için ve kuruluşunuzun değişime yanıt vermesini sağladığı için Proje Portföy Yönetimi size yardımcı olabilir. Doğru ölçekte uygulandığında organizasyonda daha yüksek seviyelerde çalışırsınız. Atlassian'da çevik olmak için, program yöneticileri, ana iletişim araçları olarak Jira , Jira Agile ve Confluence'u kullanıyor.


İş akışınızı planlayın

Taleplerin herhangi bir durum arasında serbestçe taşınabilmesi için iş akışında evrensel geçişleri kullanabilirsiniz ve kendi iş süüreçlerinize göre özelleştirebilirsiniz.


Temel filtre ayarlayın

İki proje arasındaki Epic’leri izlemek istediğinizde, bir filtre oluşturma ile devam edebilirsiniz. Agile panonuzda Epic’leri birbirinize göre önceliklendirebilmeniz için sıralamaya göre sıraladığınızdan emin olun. Tıpkı story’ler ve bug’lar gibi, bu seviyede Epic’lerin de birbirlerine göre önceliklendirilmesi gerekir.

Bir filtreniz olduğunda, onu projeyi takip etmek isteyen herkesle paylaşabilirsiniz.

Bir filtreniz olduğunda, onu projeyi takip etmek isteyen herkesle paylaşabilirsiniz.

Bu filtreye dayalı bir kanban panosu oluşturabilirsiniz. Bu kanban panosu, her iki takımın da ilerlemesini vurgulayan birincil görünüm olacaktır. İş akışınızdaki her durum için panoda oluşturabilirsiniz.

Her iki takımın Epic’leri bu panoda görünmelidir. Mobil ve web ekipleri arasındaki işleri etiketlerle ayırmak için swimlane’ları kullanabilirsiniz. Ayrıca her Epic’i Jira'da bir temayla etiketleyebilirsiniz.


Ayrıntılı durumu görme

Bazen paydaşlar, ayrıntılı durumunu görmek için belirli bir epic ayrıntılarına inmek isterler. Jira Agile, Jira'nın içine tamamen entegre edilmiştir, böylece ayrıntılı görünümde çevik bilgileri görebilir ve JQL ile çevik verileri sorgulayabilirsiniz. Jira'nın içindeki Teams in Space'in büyük takım desteğine bir göz atalım.

Bu epic hakkında bilgi toplamak için dört ana alan var.

 • Kişiler bölümü Jira'daki kişiler bölümü, bu Epic’te kimlerin yer aldığına dair bağlam sağlar.
  • Assignee - Bu epic’i teslim etmekten sorumlu kişi.
  • Reporter - Çalışmanın sahibi olan kişi bu Epic'i ister.
  • Sponsor - Bazı takımlar epik düzeyde bir yönetici sponsoru izlemeyi isteyebilir. Bu değer için özel bir alan ekleyebilirler.
 • Epic'le ilgili talepler Bu bölüm epic için tüm user storiy’leri listeler. Jira, bu epic’te yer alan her user story hakkında güncel bilgiler sağlar.
 • Açıklama Epic'sel açıklama, bu epic için üst düzey bir iş gerekçesi içerir. Paydaşların bu epic için hızlı bir şekilde ilerleme durumu elde edebilmesi için epic’si rapora bir bağlantı sağlayabilirsiniz.
 • Çevik bölüm Epic'ler, bir Agile takımında nadiren yalnız dururlar. Bu epic’i ekibin üzerinde çalıştığı diğer önceliklerle görmek için board görünümüne geçebilirsiniz.

Birlikte bakıldığında, bu dört bölüm epic’in tam bir tanımını verir. İlgili kişileri, gerekli işi, iş mantığını ve diğer iş önceliklerinin nasıl uyduğunu görüyorsunuz.


Ayrıntılı durum bildiriliyor

Paydaşlar genellikle belirli bir epic’in ne zaman tamamlanacağını bilmek isterler. Jira Agile'deki epic rapor, o epic’le ilgili ilerlemenin ayrıntılı bir görünümünü veriyor. Epic'in açıklamasında bir bağlantı sağlamak, ekibin söz konusu epic için ilerlemesi konusunda tam şeffaflık sağlar.


Bir organizasyondaki üç hiyerarşi düzeyine bakalım:

Her seviye Jira ve Jira Agile ile takip edilebilir.

 • Bireysel Epic'ler - Scrum panolarında plan modunda epic filtrelemek kolaydır. Direkt olarak bu sayıya giderek epic’i Jira'nın detay görünümünde de görebilirsiniz.
 • Takım görünümü Her takımın, bir ürün sahibiyle kendi etrafında organize ettiği işe karşılık gelen bir kanban panosu olmalıdır
 • Çoklu proje görünümü Birden fazla ekipte epic'i izlemek için bir kanban panosu kullanabilirsiniz. İç içe yerleştirilmiş ekipler işi tamamladıkça, proje görünümü en son durumla güncel kalır.

Proje Üzerinden Çalışma

1. Yeni bir proje oluşturun

Öncelikle şirketinizin yatırımları için bir Jira projesi oluşturabilirsiniz.


2. Yeni bir sorun türü oluşturun

ÖncelikleYeni bir talep türü oluşturmak, belirli alanları oluşturmayı, benzersiz iş akışı ayarlamanıza ve sorun türüne göre kolayca arama yapmamıza olanak tanır.


3. Bir kanban panosu ayarlayın

Kanban panoları, bir süreç boyunca iş akışını gösterir.

Her iş akışı durumunu kanban panonuzdaki bir sütunla eşleyebilirsiniz. İşletmenin aynı anda çok fazla şeye odaklanmadığından emin olmak için, fikir oluşturma ve ilerleme durumu için devam eden çalışma limitleri de belirleyebilirsiniz .


4. Yeni yatırımlar oluşturun

Bu noktada, yeni kanban panonuzu doldurmak için bazı yatırımlar oluşturun. İlerledikçe derlemek ve özelleştirmek daha kolay olacağından verilerinizi panoda görmek önemlidir.


5. Panoyu özelleştirin

Artık temel bir pano kurulumunuz olduğuna göre, üst düzey yöneticiler ve yöneticiler birkaç temel ölçütü bilmek ister:

 • Sorun nedir?
 • Yapmadığımız şeylerin fırsat maliyeti nedir?
 • Şirket olarak hangi temaları ele alıyoruz?
 • Önümüzdeki dönem için yol haritası nedir?

Jira Agile'ı tüm bu verileri gösterecek şekilde yapılandırabiliriz.

Kart renkleriyle, yönetimin odaklanması gereken yeri belirlemek kolaydır. Kırmızı kartlar kolayca öne çıkıyor.


Fırsat maliyeti nedir?
İşletme için en önemli öğeler listenin başında olmalıdır. Devam eden çalışmalar, ekibin yeni işi devam eden durumuna taşıma konusunda net olmaya teşvik eder . Aynı anda çok fazla çalışma yapılırsa, şirket odak noktasını kaybeder. Yeterli çalışma yoksa, şirket kaynaklarını en verimli şekilde kullanmıyordur.
Sorun nedir?
Kart renkleri panoda sorunun ne olduğunu ve projeleri ayırt etmek kolaydır. Kart renkleriyle, yönetimin odaklanması gereken yeri belirlemek kolaydır. Kırmızı kartlar kolayca öne çıkıyor.
Hangi temalar üzerinde çalışıyoruz?
Jira Agile'daki swimlane’lar, kanban panosundaki ilgili çalışma alanlarını gruplamak için mükemmel bir yoldur. Panodaki ilgili yatırımları ayırmak için özel tema alanımızı kullanacağız. Swimlane’lar ile panodaki her bir temanın ilerlemesini kolayca görebilirsiniz.
Sınırsız sorgulamalar yapın!
Hızlı filtreler veya JQL sorgularıyla çevik kartınızdan en iyi şekilde yararlanmanızda çok yol kat eder. Aynı kavramlar portföy görünümünde de geçerlidir.
Konu ile ilgim var mı?
Portföye dahil olan herkes, onlardan kendi ile ilgili neyin gerekli olduğunu görmek ister. "Assignee", "Reporter" ve "Sponsor" a bakıldığında, bir kişinin birden fazla rol oynaması olası değildir. Bu nedenle, konu ile ilgim var mı yı filtrelemek ve izlemek için yalnızca bir sorguya ihtiyacınız vardır.
Yol haritamız nedir
Son teslim tarihi alanını ile yol haritalarımızı görselleştirmek için hızlı filtreler kullanabiliriz. Hızlı filtreleri kullanmak , devam etmekte olan sütunu çeyrek dönemlere ayırmanıza ve ayrıca hangi yatırımların fikir üretebileceğine izin verir. Yerleşik Jira alanını kullanıyorsanız, son teslim tarihi 2020'nin 4. çeyreğinde vadesi gelen tüm projeleri görebilirsiniz.

6. Jira'nın sizin için çalışmasını sağlayın

Jira Gösterge Tabloları

Gösterge tabloları, ekibinizle bilgi paylaşmanın mükemmel bir yoludur. Devam eden çalışmalara ve risk altında olan veya geciken her şeye odaklanabilirsiniz.


Jira Abonelikleri

Çalışmalar unutulduğunda Jira abonelikler ile projeyi güncel tutmak için istediğiniz zaman, JIRA size e-posta gönderebilir.


Durum Raporları, Confluence Stili!

Jira'dan Confluence'a veri getirmek için Jira sorunları makrosunu kullanabilir ve ardından en son güncellemeyi vurgulamak için son yorum yapılan alanı kullanabiliriz.


7. Daha fazlasını mı istiyorsunuz?


Özet

Jira, herkesin hedefte kalmasını sağlamak için kurumsal portföyleri takip edecek şekilde ölçeklenir. Portföylerin, birçok ekip üyesinin ortak bir çözüm oluşturmak için birlikte çalışmasını gerektiren özel zorlukları vardır. Jira ve Jira Agile, kuruluşunuzun temel odak alanlarını vurgulamasına ve ekip düzeyinde şeffaflık sağlamasına yardımcı olabilir. Bu teknikleri şirketinizde kullanmak ve uyarlamak, herkesin şirket hedeflerine daha bağlı olmasına yardımcı olacaktır.

Athena'nın uzman teknik kadrosu ve profesyonel hizmetleri ile,
...kurumunuza özel en uygun Atlassian uygulamalarını seçin,
...iş süreçlerinize uyarlayın
...ve kullanmaya hemen başlayın...


Atlassian Referanslarımız