Atlassian gol solition partner logo
altassian logo
awards logo

Atlassian gold Partner logo mobile

altassian logo mobile

awards logo mobile

Jira Görev ve Süreç Yönetimi

Görev yönetimi proje şablonu sizi en temel iş akışlarıyla ayarlar ve sorunları oluşturmanıza ve sorunları en az telaşla tamamlamanıza olanak tanıyacak şekilde tasarlanmıştır. Jira Core'un işlevselliğini kullanarak, ihtiyaç duyduğunuz ekibinizin üyelerini dahil edebilir ve yerleşik olarak çalışmanızı takip edebilirsiniz. raporlama, sizin Gösterge Paneli, ve aramalarınıza göre özel filtreler.


Atlassian Jira'da görev yönetimi yapmak için aşağıdaki fonksiyonları kolaylıkla kullanabilirsiniz

Fonsiyon Adı Fonksiyon İçeriği
İş Akışı
Yapılacaklar - Tamamlandı
Jira iş akışı
Talep Türleri
Görev ve alt görev. Bir alt görev, bir ana göreve ait olmalıdır.
Jira talep tipleri
Alanlar
Özet, Talep Türü, Raporlanacak Kişi, Ek, Son Tarih, Açıklama, Sorumlu Kişi, Öncelik, Çözüm ve Etiketler.
Öncelik Sıralaması
En Yüksek, Yüksek, Orta, Düşük ve En Düşük.

Bir görev yönetimi projesinde birkaç özelleştirmeyle yapabileceğiniz çok şey var. Nasıl kullanabileceğinize dair birkaç fikir için aşağıdaki tabloya bir göz atın ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirin.

Kullanım Alanı
Kullanım Yöntemi
Hangi iş projesiyle başlamalıyım?
Görev Yönetimi - Bu proje Yapılacaklar ve Tamamlandı gibi statülerle basit bir İş akışı ve bunlara eşlik eden Görev ve Alt Görev türlerini sunar.
Bunu nasıl yapabilirim?

Her yeni çalışan için bir görev oluşturun

Kişi başlamadan önce yapılması gereken her şey için bir alt görev oluşturun. Bir masa ve sandalyenin mevcut olduğundan emin olmanız, bir dizüstü bilgisayar tahsis etmeniz veya bir bina erişim kartının verildiğinden emin olmanız gerekebilir.

Her alt görevi, yapıldığından emin olmaktan sorumlu ilgili kişiye atayın. Görevlerini tamamladıklarında alt görevi tamamlayabilirler.

Tüm bu alt görevler tamamlandıktan sonra, ana görevi Tamamlandı olarak işaretleyebilirsiniz! Yeni çalışanınız gitmeye hazır!

Bu nasıl görünecek?
Jira ticket, jira talep görüntüsü
Bunu kolaylaştırabilir miyim?

"Birisine her ihtiyacım olduğunda bir grup alt görev oluşturmak istemiyorum!" diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunu yapmana gerek yok. Tüm alt görevlerle ilişkili bir görev oluşturup ve buna Onboarding adını verin. Yeni bir çalışanı işe almanız gerektiğinde, görevi bulun ve ilgili tüm alt görevlerle yepyeni bir görev yapmak için Jira Core'un klon işlevini kullanın. Görevi yeniden adlandırarak, her görevin hangi yeni çalışana ait olduğunu bilirsiniz. Alt görevleri ilgili kişilere bile atayabilirsiniz, böylece görevi klonladığınızda, Jira Core ilgili kişilerin görevlerine otomatik olarak atanmasını sağlar.

Diğer özelleştirmeler

İşe alımınızın daha kapsamlı olması gerektiğine karar verebilirsiniz, yeni bir çalışan için sadece fiziksel parçaları bir araya getirmek yerine, ilk haftalarında takımlarıyla öğle yemeği yemeyi sağlamak isteyebilirsiniz. Tüm yasal eğitiminizi imzalayın veya bir bina turu yapın. Ana görevi her adımdan sorumlu kişiye atayarak projenizin iş akışını ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Yol boyunca ihtiyaç duyduğunuz bilgileri kaydettiğinizden emin olmak için görevdeki mevcut alanları özelleştirmeye karar verebilirsiniz (eğitimdeki puanlar, sağlanan herhangi bir ekipmanın varlık numaraları). Jira Core'u, ilk katılımı nasıl yaptığınızı taklit edecek şekilde ayarlarsınız. İstediğiniz kadar karmaşık veya basit olabilir!

Raporlama

Jira Core, belirli kişiler, projeler, sürümler veya sorunlar hakkındaki bilgileri gösteren bir dizi rapor sunar.

Bu bölümdeki belgeler, Jira Core'daki raporları yapılandırmanıza ve kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir rapor oluşturmak için:

İstediğiniz projeye gidin ve Raporlar'ı tıklayın . Listeden bir rapor seçin. Her bir raporla ilgili bilgi için aşağıdaki 'Raporlar' bölümüne bakın.


Grafik
Amacı
Average Age Report

Bir proje veya filtre için çözülmemiş sorunların ortalama yaşını gösterir. Bu, biriktirme listenizin güncel tutulup tutulmadığını görmenize yardımcı olur.

Created vs Resolved Issues Report

Haritalar, belirli bir süre içinde sorun yarattı ve çözülen sorunlar. Bu, toplam birikiminizin büyüyüp büyümediğini anlamanıza yardımcı olur.

Pie Chart Report

Belirli bir alana göre gruplanmış bir proje veya filtre için sorunların pasta grafiğini gösterir. Bu, bir dizi sorunun dökümünü bir bakışta görmenize yardımcı olur.


Örneğin, bir projedeki belirli bir sürüm için (bir filtre kullanarak) Temsilci tarafından gruplandırılan sorunları göstermek için bir grafik oluşturabilirsiniz.

Recently Created Issues Report
Bir proje veya filtre için belirli bir süre boyunca oluşturulan sorunların sayısını ve kaç tanesinin çözüldüğünü gösterir. Bu, ekibinizin gelen işi takip edip etmediğini anlamanıza yardımcı olur.
Resolution Time Report

Bir proje veya filtre için bir dizi sorunu çözmek için geçen süreyi gösterir. Bu, daha fazla araştırabileceğiniz eğilimleri ve olayları belirlemenize yardımcı olur.

Single Level Group By Report

Bir filtre için belirli bir alana göre gruplanmış sorunları gösterir. Bu, arama sonuçlarını bir alana göre gruplandırmanıza ve her grubun genel durumunu görmenize yardımcı olur.

Time Since Issues Report

Bir tarih alanı ve proje veya filtre için, sorunları alanın ayarlandığı tarihle eşler. Bu, belirli bir süre içinde kaç sorunun oluşturulduğunu, güncellendiğini vb. İzlemenize yardımcı olabilir.

Time Tracking Report *

Bir projenin belirli bir sürümüne ilişkin sorunlar hakkında zaman izleme bilgilerini gösterir.

User Workload Report *

Bir kullanıcıya ne kadar iş tahsis edildiğini ve bunun ne kadar sürmesi gerektiğini gösterir.


Belirli bir kullanıcı için, belirtilen kullanıcıya atanan çözülmemiş sorunların sayısını ve kalan iş yükünü proje bazında görebileceksiniz .

Version Workload Report *

Belirli bir sürüm tamamlanmadan önce (kullanıcı ve sayı başına) ne kadar bekleyen iş olduğunu gösterir.


Belirtilen sürüm için, her kullanıcıya atanan çözülmemiş sorunların bir listesini, her bir kullanıcının iş yükünü ve sürüm için kalan toplam iş yükünün bir özetini görebilirsiniz .

Workload Pie Chart Report *

Bir proje veya filtre için tüm sorunların atananları için göreceli iş yükünü gösterir.

Görev Yönetimi için Jira Core Kullanın

Görev yönetimi için en temel fonksiyon İş Akış Şeması oluşturmaktır.

İş akışında iki adım vardır:

Görev yönetimi için jira core
  • Rapor veya sunum hazırlama gibi olağan görevler gibi çalışmak
  • Yeni bir ekip üyesini eğitmek gibi geçici görevler
  • Zaman çizelgelerini güncelleme veya malzeme sipariş etme gibi küçük, yinelenen görevler.

Son tarihleri ve hatırlatıcıları ayarlayın

Yapmakta olduğunuz görevlerin türü için son tarihler ve anımsatıcılar ayarlamak isteyebilirsiniz. Atanan kişi daha sonra görevin süresi dolduğunda otomatik olarak bilgilendirilecektir. Siz de konunun izleyicisi olursanız, size de hatırlatma yapılacaktır.

Alt görevler oluşturun

Eklediğiniz bir görev aslında daha küçük görevler grubuysa, alt görevler oluşturabilir ve bunları farklı kişilere atayabilirsiniz. Görev, tüm alt görevler de tamamlanana kadar “Tamamlandı” statüsüne taşınamaz.

Görev geri dönüşümü

Küçük yinelenen görevleri geri dönüştürmek ve bunları Yapılacaklar'a geri koymak ne kadar cazip gelse de , bunu yapmaya gerek yok. Çünkü proje için raporlamayı etkileyecek ve ekibiniz ne kadarını tamamladıklarına dair doğru bir resim alamayacak. Bunun yerine, •••> Klonla'yı seçin ve tüm çalışmaları doğru şekilde kaydedip raporlayabildiğinizden emin olmak için taleplerin bir kopyasını oluşturun.

Panodan etkinlik yönetimi

Tamamlanmamış görevleri izlemek, yenilerini eklemek ve ne yapıldığını kontrol etmek için Jira Core panosunu kullanın. Pano, neyin geciktiğini (bitiş tarihlerini kullanıyorsanız) ve takip edebilmeniz için görevlere kimin atandığını hızlı bir şekilde görmenizi sağlar.

Özelleştirilmiş talepler

Aşağıdaki tablo, bir görev projesindeki varsayılan taleplerin özelliklerini göstermektedir. Jira Core yöneticileri bu talepleri özelleştirebilir. Örneğin, projeye başka talep türleri ekleyebilir veya bu talep türüne yeni alanlar ekleyebilirler.

Talep Tipi
Görev ve Alt Görevler
Talep Alanları
Özet, Talep Türü, Raporlanacak Kişi, Ek, Son Tarih, Açıklama, Sorumlu Kişi, Öncelik, Çözüm ve Etiketler
Öncelik Sıralaması
En Yüksek, Yüksek, Orta, Düşük ve En Düşük

Özelleştirilmiş talepler

Aşağıdaki tablo, bir görev projesindeki varsayılan taleplerin özelliklerini göstermektedir. Jira Core yöneticileri bu talepleri özelleştirebilir. Örneğin, projeye başka talep türleri ekleyebilir veya bu talep türüne yeni alanlar ekleyebilirler.

SÜREÇ YÖNETİMİ

Süreç yönetimi projesi, Jira Core'da kurabileceğiniz biraz daha karmaşık bir iş akışına sahip bir proje örneğidir. İş akışı, çalışmanızı nasıl oluşturabileceğiniz, ilerletebileceğiniz, gözden geçirip onaylattırıp sonunda tamamlayabileceğiniz bir örnek gösterir. İş akışlarınızdan daha fazlasını elde etmekle ilgileniyorsanız, Jira Core'dan en iyi şekilde yararlanmak için iş akışlarınızla neler yapabileceğinize dair bazı fikirler için bizimle iletişime geçin.

Süreç yönetimi projeniz varsayılan olarak şu şekilde kurulur:

İş Akışı
Çalışmalarınız Aç> Devam Ediyor> İnceleniyor> Onaylandı> Tamamlandı statülerinde taşınır, ancak çalışmanın Reddedildi ve İptal Edildi aracılığıyla önceki durumlarına döndürülmesi için seçenekler vardır.
Talep Türleri
Görev ve alt görev. Bir alt görev, bir ana göreve ait olmalıdır
Jira iş akışı
Alanlar
Özet, Talep Türü, Raporlanacak Kişi, Ek, Son Tarih, Açıklama, Sorumlu Kişi, Öncelik, Çözüm ve Etiketler
Öncelik Sıralaması
En Yüksek, Yüksek, Orta, Düşük ve En Düşük

Süreçler ihtiyaç duyduğunuz kadar karmaşık veya basit olabilir ve Jira Core tam da bunu yapmanıza izin verir. Yapabilecekleriniz hakkında daha fazla fikir için, bazı ipuçları için örneğimize bakın.

Kullanım Alanı
Satın Alma - Onay için bir iş senaryosu oluşturma ve gönderme
Hangi iş projesiyle başlamalıyım?
Süreç Yönetimi - Bu size Açık> Devam Ediyor> İnceleniyor> Onaylandı> Tamamlandı statülerini barındıran iş akışını ve bunlara eşlik eden Görev ve Alt görev türlerini sunar.
Bunu nasıl yapabilirim?
  1. Onay için her yeni iş senaryosu için bir görev oluşturun.
  2. Görevi tüm ilgili ayrıntılarla doldurun, iş senaryosunu destekleyeceğini düşündüğünüz tüm belgeleri, elektronik tabloları veya ek bilgileri ekleyin.
  3. Görevi “İnceleniyor” statüsüne taşımak ve onaylayana atayın (bu, yöneticiniz veya satın alma departmanının bir üyesi olabilir).
  4. Onaylandıktan sonra, son aşama bir satın alma talebinde bulunmak ya da satın alma işlemini tamamlamak için verileri başka bir sisteme aktarmak olabilir. Her iki durumda da sorun “Tamamlandı”!
Bu nasıl görünecek?
Bunu kolaylaştırabilir miyim?
Evet! İş senaryosunu tamamlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmak için Jira Core'un birçok işlevini, özellikle yorumları ve diğer insanlardan bahsetmeyi kullanabilirsiniz. Görevi, iş akışında ilerlerken doğru zamanda ilgili kişilere atamak, görevin her zaman yapılacaklar listelerinde görünmesini sağlar ve bildirimler ayarlanmışsa, hazır olduğunu bildiren bir e-posta bile alırlar.
Diğer özelleştirmeler
İş akışını değiştirmeye karar verebilirsiniz. İkinci bir onaylayıcı eklemeniz gerekebilir. Ayrıca, iş akışında ilerlerken görevi otomatik olarak doğru kişiye atamayı da düşünebilirsiniz. Kabul ettiğiniz her iş vakası türü için farklı sorun türleri eklemeyi ve her sorun türüne belirli, özel bir iş akışı atamayı düşünebilirsiniz . Jira Core bunu yapmanıza izin verir.