Atlassian gol solition partner logo
altassian logo
awards logo

Atlassian gold Partner logo mobile

altassian logo mobile

awards logo mobile

DevOps Nedir?

DevOps , Bilgi Teknolojileri departmanı içerisinde bulunan iki temel birimi (Developers and Operations) Geliştiriciler(Yazılım Geliştiriciler, Yazılım Testçileri, vb.), Operasyon (Sistem Mimari ve Altyapı Ekipleri,Güvenlik ve Ağ ekipleri vb.) bir arada etkili bir iletişim içerisinde beraber çalışmalarıdır.

DevOps’u aslında bir felsefe, yaklaşım veya bakış açısı olarak değerlendirebiliriz!

DevOps Nedir, Ne Değildir?

 • DevOps bir hedef değildir, bir yolculuktur.
 • DevOps bir araç (tool) veya paket program değildir.
 • DevOps bir anda organizasyona uygulanamaz, her organizasyona uygun adımların belirlenmesi gerekir.
 • DevOps bir kişiye verilen bir sorumluluk değildir, tüm takımların benimsemesi gereken bir “mindset” yani yaklaşımdır.


Dev takımı,
 • Oluşturulacak uygulamaya ait planları yapmak.
 • Uygulamayı oluşturmak(Kodlamak).
 • Uygulama release ve publish (versiyonlama ve yayınlama).
 • Uygulama iyileştirme (Update).
 • Uygulama Test süreçleri.

Ops takımı,
 • Oluşan uygulamaların barındırılacağı ve kullanılacağı ortamı tasarlamak.
 • Uygulamaların çalışması için gereken sistem bileşenleri ile iletişime geçebilmeleri için gerekli ağ ve güvenlik yapılandırmalarının yapılmasını sağlamak.
 • Uygulamanın kaynak kullanımını belirlemek.
 • Uygulamanın gerekli izleme (Monitoring) araçları ile takibini sağlamak.
 • Uygulamanın sistem kaynaklarını kullanım düzeyine göre kaynak arttırımını sağlamak (Scale Up ve Scale Down).

Devops, tek bir kişinin işi değildir. Bu ekibin işi.
Christophe Capel - Baş Ürün Müdürü, Jira Service Management

1. Öncelikle müşterilere sunulacak özellikler planlanır. Müşteri geri bildirimlerini düzenlemek ve gereksinimleri listelemek için Confluence ve JIRA Software kullanılmaktadır. Her yazılım projesi için tanımlanan Stories ve Epics’i takip etmeye başlamak için JIRA Software da issue’lar oluşturulur


2. Ardından, yazılımı geliştirilir - kodu hazırlanır ve doğru olana kadar testleri yapılır. Bitbucket, oluşturması gereken her yeni özellik için Branch’lar oluşturmasını sağlar ve ayrıca daha hızlı incelemeleri kolaylaştırmak için Pull isteklerini kullanabilir ve geliştiriciler arasında doğrudan kodun içinde yorum yapıp görüşmeleri gerçekleştirdiği için daha işbirliğine dayalı kodlama yapmasını sağlar.
Sevilen harika bir özellik: Bir geliştirici, ekip incelemesi için yeni kodu işaretlemek üzere bir Pull isteği oluşturduğunda, Bitbucket ilgili JIRA Software issuesu statüsünü otomatik olarak günceller.


3. Yeni özellikleri dağıtım için sürekli olarak bir "Master Branche’e entegre edilir. Bamboo, bunu kolaylaştırarak yol boyunca derlemeleri, testleri ve sürümlerin otomatikleştirme-sine yardımcı olur.
AWS'ye dağıtmayı da gerçekten hızlandırıyor — daha hızlı, daha verimli dağıtım için Docker ve Bamboo'ı birlikte kullanmayı seviyoruz.


4. JIRA Software sürüm merkezi ayrıca tüm Branche, derlemeler, Pull talepleri ve Deployment uyarıları için tam görünürlük sağlar, böylece sürüm güvenle yayınlayabilir.


5. Üretime yeni bir özellik ekledikten sonra, onu işletilmesi ve çalıştırma zamanı. Atlassian'da geliştiriciler, geliştirdikleri özelliklerden tamamen sorumludur, bu nedenle Jira Service Management kullanmak, olayları daha hızlı izlemesine ve çözmelesine yardımcı olur. Her adımda bağlantılar,bilgi tabanı makaleleri ve ilgili belgeleri yönetmek için Confluence kullanılır.


6. Yeni sürümleri planlayabilmesi, hataları düzeltebilmesi ve müşterilere daha hızlı, daha güvenilir yazılımlar sunabilmesi için geliştirme ekipleri sürekli geri bildirim (raporlar, bildirimler vb.) sunuyoruz. Jira Service Management aracılığıyla ile hem iç hem de dış kullanıcılardan müşteri geri bildirimleri talep edebilir.

Athena'nın uzman teknik kadrosu ve profesyonel hizmetleri ile,
...kurumunuza özel en uygun Atlassian uygulamalarını seçin,
...iş süreçlerinize uyarlayın
...ve kullanmaya hemen başlayın...


Atlassian Referanslarımız